Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Циркунівське городище

          Ні для кого не секрет, що Харківщина сповнена цікавими і унікальними місцями, які варто побачити не тільки місцевим жителям, але й туристам. Серед них є ті, які легко зримі обивателям в межах культурного простору міста, але що на нас чекає після того, як ми виїжджаємо за межі Харкова? Тому сьогодні ми "купуємо квиток" у с. Циркуни, і "поїдемо" знайомитися з пам'яткою археології національного значення - Циркунівським городищем, взятою на облік постановою КМУ від 03.09.2009 № 928, охоронний № 200027-Н.

 

 

          Саме селище Циркуни було засноване у другій половині XVII століття. Швидше за все, цей захисний майданчик, так званий «гуляй-город», спорудили перші поселенці на випадок татарських набігів. Тут можна було перечекати небезпечний час. Під час тих набігів облогами нападники не займалися, а хапали все, що можна було схопити. У долині важко було сховатися, а в цьому місці, піднявшись з пожитками і худобою, можна було не побоюватися несподіваного нападу. А місцевому поміщику навряд чи була потреба витрачати сили і час на спорудження таких земляних валів – в мирний час у людей мета більш прагматична.

 

 

          Дата заснування Циркунівского городища відноситься до початку V ст. до н. е. Поступово поселення набувало все більших масштабів, і на сьогодні відома цифра, яка досягає площі 36000 кв. м., з яких досліджено понад 300 кв. м.

         Відомо, що місцеві жителі були досить «товариськими», про що свідчать археологічні знахідки скіфського періоду (амфори, наконечники стріл, вироби з кераміки, останки античного глиняного посуду, що дозволяє не виключати думку про активну торгівлю з сусідніми племенами), а також артефакти доводять той факт, що жителі вели активну комунікацію з грецькими полісами Північного Причорномор'я і племенами східного і південно-східного узбережжя Азовського моря - «меотами», характерна риса яких (сіроглиняний посуд) зафіксована знахідками в городищі.

 

 

          Незважаючи на те, що місцеві жителі хоч і були відкритими і доброзичливими, їх життя перебувало під загрозою нападу, через що фортифікаційні споруди постійно доводилося зміцнювати та ретельно берегти.

         Циркунівське городище є автентичним місцем, що може послужити приводом для подальших досліджень і відкриттів, які дозволять вивчити не тільки культуру і побут, а й відкрити завісу таємниць старовини.