Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Городище «Грашківське»

Головна » Новини » Городище «Грашківське»
Городище «Грашківське»

          Людина завжди мала прагнення до нового, незвіданого, бо від природи нас супроводжує почуття допитливості. Відкрити захоплююче та своєрідне можна навіть в тому, що здавалося давно повсякденним і знайомим.

          Сьогодні ми опиняємось у Коломацькому районі, який зустрічає нас пам’яткою археології національного значення – городищем «Грашківським», взятим на облік постановою КМУ від 03.09.2009 № 928, охоронний № 200026-Н.

 

 

          Городище та могильник «Грашківський» датуються ІХ – ІV ст. до н.е. Пам’ятка знаходиться на північному заході с. Грашкове, яке зараз є південно-західною околицею смт Коломак.

          Цю територію заселяли гелони – мирні переселенці, які тікали від скіфів. Про їх існування на Харківщині повідомляють давні автори – Гекатей Мілетський, Стефан Візантійський та Помпоній Мела. Територія гелонів обмежувалася містом Гелоном і його округою, куди входила оточуюча місто сільська територія разом із городищами, що охороняли її. Городища відігравали роль форпостів і не виступали самостійними політичними центрами.

          На кордоні Гелонії якраз і розташовувалось Грашківське городище, яке знаходилось на високому мисі, оточеному глибокими ярами та валом висотою 3 м при периметрі в 400 м, і ровом, глибина якого також складала 3 м.

           В скіфську добу тут постійно знаходився гарнізон воїнів, а в разі нападу ворога, в ньому ховалися місцеві жителі. П’ятсот років городище захищало землеробів-гелонів від скіфів.

 

 

          Археологічні матеріали представлені уламками ліплених горщиків ворсклинського варіанту скіфоїдної культури, орнаментованих защипами та проколами по вінчику, пряслицями, багатим остеологічним матеріалом у вигляді кісток свійських та диких тварин, а також намистин.

 

 

          Тож не буде зайвим відвідати археологічну пам’ятку, обійти її матеріальні залишки, відчути дух більш ніж тисячорічної історії, яка пов’язана з нашим рідним краєм та спробувати візуалізувати образи тих народностей, які проживали тут в різний час. А чарівна природа краю не залишить байдужими тих, хто просто прагне спокійного та натуралістичного відпочинку.