Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Здійснено огляд будівлі Харківської обласної філармонії

Головна » Новини » Здійснено огляд будівлі Харківської обласної філармонії
Здійснено огляд будівлі Харківської обласної філармонії

          Представники Харківського науково-методичного центру охорони культурної спадщини, Департаменту культури і туризму та Департаменту архітектури та містобудування ХОДА, очільниця північно-східного відділу Інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова та представник громадськості – Роман Черемський здійснили сумісний огляд будівлі Харківської обласної філармонії. Мета огляду полягала у вирішенні питання стосовно повернення на будівлю пам’ятних дошок, демонтованих перед початком ремонтних робіт.

 

 

          Будівля Харківської обласної філармонії — відома пам'ятка історії та архітектури (взята на облік як пам’ятка історії місцевого значення рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради депутатів трудящих № 61 від 25.01.1972 р., охоронний № 11), визначний культурний об’єкт міста. Історія обласної філармонії починається з 1871 року, коли при комерційному клубі, заснованому Купецьким товариством, створили симфонічний оркестр. Раніше в будівлі на вул. Римарській довгий час розміщувався один із найкращих у місті приватних пансіонів. 1858 року тут відкривають розважальний заклад, аналог англійському клубу.

         Історія Харківської філармонії пов’язана з такими прізвищами видатних композиторів та музикантів як Генрик Венявський, Пабло Сарасате, Маттіа Баттістіні, Тітта Руфо, Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, Федір Шаляпін, Олександр Скрябін, Арам Хачатурян, Мстислав Ростропович, Дмитро Шостакович та багатьох інших.

 

 

 

          Пам’ятні дошки, які раніше прикрашали фасади будівлі (а деякі з них взагалі можна назвати витворами мистецтва), пов’язані з видатними подіями та прізвищами відомих особистостей. Так, 1896 року в стінах залу Харківської філармонії Альфред Федецький провів перший кіносеанс в Україні, а в 1929 році в ефір вийшла перша українська радіостанція.

 

 

 

         Також в будівлі філармонії в 1943 році відбувся перший в історії судовий процес над військовими злочинцями, які за скоєні ними звірства проти мирного населення Харкова були присуджені до страти. 

 

 

          Ще одна пам’ятна дошка вшановує пам'ять діячів Спілки Визволення України і Спілки Української Молоді – жертв судової розправи 1930 року, яка стала початком доби масових репресій проти української інтелігенції.

 

 

 

 

 

          Реконструкція філармонії продовжувалась протягом 2006-2019 років. Незважаючи на те, що ремонтні роботи внесли певні зміни до конструкції об’єкта як у внутрішньому переплануванні, так і в зовнішньому опорядженні фасадів, роль та її місце у культурному житті Харкова від цього не змінилася, а повернення пам’ятних дошок на свої «законні» місця щоразу нагадуватиме нам про всі ті історичні та культурні події, пов’язані з діяльністю Харківської обласної філармонії – однієї із найстаріших концертних організацій, яка мали вагомий вплив на розвиток культури нашого міста, Харківщини, та України в цілому.