Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Завершено перевірку технічного стану пам’яток історії-могил розташованих та кладовищах м. Харкова

Головна » Новини » Завершено перевірку технічного стану пам’яток історії-могил розташованих та кладовищах м. Харкова
Завершено перевірку технічного стану пам’яток історії-могил розташованих та кладовищах м. Харкова

         Проведено перевірку стану більш ніж ста пам’ятників та бюстів на могилах м. Харкова (міське кладовище № 2 та № 13 по вул. Пушкінській), які мають статус пам’яток.

         Потреба в перевірці поховань виникла у зв’язку з неодноразовими повідомленнями засобів масової інформації, інформуванням громадськістю тощо про випадки пошкоджень та руйнувань окремих елементів намогильних споруд на цвинтарях міста (у тому числі – ситуація із викраденням бюсту Д.І Багалія, втратою металевих елементів на похованні родини Курбасів тощо). Робота проводилась за дорученням Управління культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації як органу охорони культурної спадщини.

         Огляд проведено фахівцями відділу пам’яток історії ОКЗ «ХАРКІВСЬКИЙ НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР ОХОРОНИ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ» за участі представників Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації.

         За результатами перевірки складено 127 актів технічного стану, в результаті чого отримано об’єктивну картину фактичної наявності, фізичної збереженості та технічного стану пам’яток та їх складових елементів.

 

 

         Виглядає вона наступним чином: в поодиноких випадках на декотрих пам’ятках зафіксовано відсутність надгробків. Наприклад, на міському кладовищі № 2 відсутній обеліск на могилі оперного співака І. Бронзова-Єгорова, а на могилі фізика Е. Канера відсутній постамент разом з бюстом; на кварталі перепоховань міського кладовища № 13 «розсипається» погруддя на могилі живописця та мистецтвознавця М. Бурачека.

         Всі виявлені випадки пошкоджень чи руйнувань об’єктів культурної спадщини можна розділити на дві групи:

-         перша – природні втрати (внаслідок плину часу, недовговічності матеріалів та впливу природних умов);

-         друга – вандалізм.

Матеріали за результатами перевірки передано до Управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації для прийняття відповідних рішень в межах повноважень.

         Незважаючи на те, що частина пам’яток дійсно зазнала певних пошкоджень, переважна більшість об’єктів культурної спадщини перебуває в задовільному стані, розташовуються на охоронюваних територіях кладовищ. Основну роль у збереженні та підтриманні технічного стану намогильних споруд виконують рідні та близькі похованих, або ж просто небайдужі, які пам’ятають та цінують імена відомих земляків.