Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

У Харкові вступили в дію режими використання зон охорони пам’яток археології, історії та монументального мистецтва

Головна » Новини » У Харкові вступили в дію режими використання зон охорони пам’яток археології, історії та монументального мистецтва
У Харкові вступили в дію режими використання зон охорони пам’яток археології, історії та монументального мистецтва

 

 

           Важливою новиною в пам’яткоохоронній сфері на кінець року стало те, що в м. Харкові вступили в дію режими використання зон охорони пам’яток археології, історії та монументального мистецтва, які були розроблені на замовлення Харківської міської ради у складі науково-проектної документації – Історико-архітектурний опорний план м. Харкова та межі і режими використання зон охорони пам’яток та історичного ареалу м. Харкова (більш відомої як ІАОП).

           Вказана документація пройшла досить непростий шлях від початку її розроблення й до фінальної стадії.

           У робочому порядку, з метою належного відпрацювання вказаних матеріалів, було залучено велику кількість фахівців з боку органу охорони культурної спадщини, Центру охорони культурної спадщини, замовника документації та її виконавця. Надскладним завданням виявилося відпрацювання такої моделі, яка б, в результаті, відповідала вимогам діючого пам’яткоохоронного законодавства, слугувала дієвим інструментом у збереженні культурного надбання міста і, в той же час, враховувала потребу міста розвиватись.

           Враховуючи значні розміри пропонованого історичного ареалу м. Харкова, слід розуміти, що об’єкти, які містяться в межах його території, формувались у місті в різний час, у міру його розвитку. Оскільки їх хронологія та видова приналежність різні, то відмінними є вимоги у використанні, будівництві та його обмеженні, регулюванні висотності, які застосовуються по відношенню до того чи іншого об’єкта культурної спадщини.

           Як правило, режими, що встановлюються для історичних ареалів, дуже загальні. Найважливіші та більш конкретні обмеження містяться, звичайно ж, в зонах охорони, які встановлюються навколо пам’яток як на території самого ареалу, так і за його межами.

          Документацією з визначення меж і режимів використання зон охорони пам’яток передбачається встановлення зон охорони і поза межами визначеного історичного ареалу.

          Початкова фаза розробки вказаної документації розпочалась ще в 2016 р. і за весь цей час зазнала суттєвих змін. Вказані зміни стосуються посилення режимів використання охоронних зон, обмеження у висотності майбутнього будівництва, недопущення розміщення рекламних конструкцій, які негативно впливають на сприйняття пам’яток та багато іншого, було доопрацьовано пропозиції та рекомендації Управління культури і туризму ХОДА та Центру.

           В результаті ми отримали документацію, яка враховує вимоги пам’яткоохоронного
законодавства, спрямовані на захист, збереження, відновлення, реставрацію нерухомої культурної спадщини. Ознайомитися зі встановленими зонами охорони пам’яток археології, історії та монументального мистецтва, а також обмеженнями у використанні їх територій, можна буде найближчим часом на сайті Центру.