Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Пошуки полеглих воїнів у Барвінківському котлі

Головна » Новини » Пошуки полеглих воїнів у Барвінківському котлі
Пошуки полеглих воїнів у Барвінківському котлі

 

         8-14 вересня 2019 року на території Іванівської Другої сільської ради Барвінківського району Харківської області пройшла Всеукраїнська пошукова воєнно-історична експедиція «Барвінківський котел-1942». Цього року до роботи експедиції долучились й співробітники Центру.

         Загалом в експедиції були задіяні десятки небайдужих громадян – представники пошукових організацій з Лівобережної України, що входять до складу Всеукраїнської громадської організації «Союз „Народна Пам’ять“», серед яких й спеціалізоване приватне підприємство «Військові меморіали „Схід“», до групи якого і долучились фахівці Центру під назвою «група Харків».

 

 

         Більшу частину часу група досліджувала поля поруч із основними територіями експедиції на предмет виявлення нових поховань.

 

 

 

         Спочатку складалося враження, що настиг якийсь рок, бо майже усі поховання були обезголовлені. Як виявилося, залягання останків було не таке вже й глибоке від поверхні, а багаторічні земляні роботи на полях зробили свою жахливу справу. Під час обробітку землі сільськогосподарською технікою останки солдат переміщувалися і розтягувалися. Не дивлячись на це, в деяких місяцях останки все ж таки залишились неушкодженими.

 

 

         В ході досліджень були виявлені особисті розпізнавальні знаки у вигляді бакелітових капсул, де повинна міститися особиста інформація про воїна РСЧА. Усі капсули, вони ж «смертники», на місці не відкривалися, а відразу якісно упаковувалися й передавалися експерту з метою їх дослідження в лабораторних умовах для встановлення особистих даних воїна. Знайдені особисті речі при солдатах були достатньо різноманітними. Це й армійське екіпірування, речі особистої гігієни та культового характеру, бритви, ліхтарик, мило, крем, ножі, ложки, протигази, чорнильниця, годинник, монети, залишки шашки, мундштуки, шомполи, гвинтівки, казанки тощо.

 

 

         Частина речей – трофейні, це і газ-бак, фляги, підсумки, ложки, виделки, шомполи та ін.

         Деякі знахідки викликали зворушливі емоції та особливі відчуття у пошуковців, серед них: бронзовий християнський хрестик, виявлений у нагрудній кишені бійця, луска і дрібненькі кістки від риби у бокових кишенях галіфе, залишки їжі, й, навіть, «недолускане» соняшникове насіння в одній із кишень.

         Встановленням причини гибелі та етнічною приналежністю займався антрополог із Інституту археології НАНУ. В деяких випадках сліди від куль та уламки снарядів в стегновій кістці вказували на ймовірну загибель тоді, у травні 1942 року.

 

 

 

 

         Під час пошукових робіт, поряд з бійцями, також було виявлено велику кількість останків коней, що говорить про участь у бойових діях в Барвінківському котлі кавалерії.

         В цілому, за результатами експедиції, яка проходила втретє, пошуковцями було знайдено останки 142-х воїнів. При них виявлено 32 особистих розпізнавальних знаки, завдяки яким існує вірогідність встановлення імен загиблих.

 

 

         Після завершення всіх робіт з ексгумації загиблих та оформлення документів розпочнуться заходи з ідентифікації солдат, пошуку їх рідних та перепоховань до братських могил.

         Центр висловлює слова подяки всім тим, хто небайдужий до цієї надважливої справи, хто знаходить час й фінансові можливості для здійснення заходів, пов’язаних з пошуком наших захисників, їх перепохованням до братських могил та можливістю щорічно вшановувати їх подвиг.