Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Пам'ятник М.Є. Жуковському

Пам'ятник М.Є. Жуковському

          З 1980 р. біля Харківського авіаційного інституту гордо підноситься на п’єдесталі пам’ятник М. Є. Жуковському, вітаючи студентів і запрошуючи в гості абітурієнтів.

 

 

          Пам’ятник М.Є.Жуковському – пам’ятка історії місцевого значення (взята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 20.05.1991 № 142, охор. № 2404).

          У 60-ті роки ХАІ активно розвивався в  напрямках освіти і науки. З призначенням на посаду ректора ХАІ В.Г. Кононенка в 1976 р. керівництво інституту взяло курс на просування іміджу ХАІ сааме як провідного авіаційного вузу в СРСР. У цей період в ХАІ проводилися всесоюзні конференції з питань удосконалення підготовки авіаційних фахівців, співробітники та студенти брали активну участь у виставках як в СРСР, так і в зарубіжних, отримуючи дипломи та медалі, завдяки чому імідж інституту значно зріс. Саме тоді ХАІ стає одним їз базових вузів СРСР з підготовки фахівців для авіаційної і ракетно-космічної промисловостей.

 

 

          Готуючись до святкування 50-річчя інституту, було прийнято рішення звернутися до Міністерства вищої освіти СРСР із проханням про присвоєння інституту імені видатного вченого, «батька російської авіації», Миколи Єгоровича Жуковського.

          Слід зауважити, що бюрократичний механізм того часу був дуже складний. Оскільки ХАІ був підвідомчий Мінвузу СРСР, а прерогативою присвоєння почесних імен була наділена Рада Міністрів УРСР, то процедура розгляду клопотання була вельми тривалою. Крім того, на той час ім'я М.Є. Жуковського вже було присвоєно Центральному аерогідродинамічному інституту (ЦАГІ) і Військово-повітряній інженерній академії. У зв'язку з цим керівництво ХАІ прийняло рішення про альтернативне найменування інституту і, як резерв, було прийнято рішення про присвоєння йому імені Костянтина Едуардовича Ціолковського –  радянського вченого-теоретика у галузі ракетної техніки, авіаконструктора, основоположника сучасної космонавтики. Дане рішення ні в якій мірі не принижувало внесок К.Е. Ціолковського в розвиток космонавтики, але, з огляду на сформовані традиції і основну орієнтацію ХАІ, ім'я М.Є. Жуковського було доцільнішим.

          У зв’язку з присвоєнням почесного імені було прийнято рішення про встановлення іменного погруддя на території інституту. Але, оскільки рішення про присвоєння імені узгоджувалося досить довго, вирішили виготовити два пам’ятники – М.Є. Жуковському і К.Е. Ціолковському. В результаті ХАІ було присвоєно ім'я М.Є. Жуковського. Незабаром був встановлений пам’ятник, створений на кошти студентів, викладачів і працівників інституту.

 

 

          Пам’ятник М.Є.Жуковському визначається акцентом у середовищі міського скверу. Погруддя вченого із граніту розміром у 5 натуральних величин на постаменті, облицьованому керамогранітними плитами, розміщується на території студмістечка ХАІ, на перехресті вулиць Академіка Проскури і Чкалова. Пам’ятник відрізняється характерними рисами «суворого стилю» радянського мистецтва в реалістичній манері. На лицьовому боці постаменту закріплена пластина, на якій набраний напис накладними літерами: «Н.Е. Жуковский».

 

 

          А ось «запасний» бюст К.Е. Ціолковському, виконаний тим же скульптором М.В.Коршуном із використанням спеціалізованого інструменту (для розрізання граніту, мармуру тощо), створеного в ХАІ, до сих пір знаходиться на території інституту, забутий усіма, зарослий чагарником. 

 

 

 

          М.Є. Жуковський – основоположник сучасної гідро- і аеродинаміки, педагог і популяризатор науки. Його роботи в галузі аеродинаміки стали джерелом основних ідей, на яких будується авіаційна наука. Вклад М.Є. Жуковського не обмежився лише науковими досягненнями. Завдяки йому з'явилася велика кількість професійних авіаційних кадрів – пілотів і конструкторів літаків, інженерів і вчених. Під його керівництвом були створені інститути та організації, присвячені авіації.