Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Майже 1500 об’єктів культурної спадщини Харківщини включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

Головна » Новини » Майже 1500 об’єктів культурної спадщини Харківщини включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України
Майже 1500 об’єктів культурної спадщини Харківщини включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України

 

 

          «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього» (М. Т. Рильський). А минуле навколо нас – у будівлях та пам’ятниках.

 

 

 

 

 

          Наказом Міністерства культури та інформаційної політики від 14.01.2021 року № 10 «Про занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України» 1476 об’єктів культурної спадщини, а саме пам’яток історії та монументального мистецтва місцевого значення м. Харків та Харківської області, включено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

 

 

          Звернемо увагу на те, що заради можливості обліку та охорони такої кількості об’єктів культурної спадщини залучено фахівців Центру за підтримки Департаменту культури і туризму, які досить тривалий час вели роботу щодо підготовки матеріалів, необхідних для включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України об’єктів, розташованих на території Харківської області.

          Але результат вартий того.

          Офіційний статус пам’яток отримали будинки, братські могили та індивідуальні поховання, меморіальні комплекси, пам’ятники відомим діячам та ряд інших об’єктів.

          Серед такої великої різноманітності пам’яток з деякими хочемо ознайомити вас більш детально.

 

 

          За адресою: прос. Московський, 24 розташована пам’ятка історії місцевого значення – Будинок 1-ї чоловічої гімназії (охор. № 3069-Ха). Будівля датована 1814 роком і виступає яскравим прикладом архітектури епохи класицизму. Серед тих, хто навчався у цих стінах, слід згадати Володимира Вернадського – одного з засновників Української академії наук, який вступив до 1-го класу гімназії 1873 року, та навчався у ній ще три роки.

 

 

          По вул. Багалія, 9 знаходиться двоповерхова будівля, що названа харків’янами «Будинком історика». У цьому будинку жив із родиною академік Д.І. Багалій. Заради будівництва Д. Багалій навіть узяв позику за рахунок своїх майбутніх наукових праць. Цікаво, що у будинку й досі проживають нащадки академіка.

 

 

          Говорячи про пам’ятки історії не можна не згадати братські могили, які являють собою одночасно осередок і скорботи і гордості. Братська могила (поховано 697 воїнів) у смт Кулиничі Кулиничівської сел/р по вул. Сьомої гвардійської армії має водночас стримане і холодно-величне художнє оформлення.

 

 

          По вул. Миру, 19 у смт Боровій Ізюмського району знаходиться пам’ятка історії місцевого значення – Пам’ятник Героям Радянського Союзу В.С. Колеснику і Є.Й. Шутьку (охор. № 3554-Ха). Василь Степанович Колесник (1923-1945) і Єгор Йосипович Шутько (1924-1944) – уродженці Борівщини, загинули на фронтах Другої світової війни, за свої воїнські подвиги удостоєні звання Героя Радянського Союзу посмертно. Рельєфні зображення бійців обабіч стели з присвятними написами вражають своєю детальністю і якістю виконання.

 

 

          Будинок колишньої Ново-Бєлгородської центральної каторжної в’язниці, охоронний № 4229-Ха (Чугуївський р-н, смт Печеніги, вул. Незалежності). Колишня центральна в'язниця – Ново-Бєлгородський централ, збудована в 1869 році. Будівля цікава тим, що в різний час тут відбували покарання відомі народники: О. Долгушин, І. Мишкін, Я. Рибіцький, робітник-революціонер П. Алексєєв, Д. Рогачов, П. Войнаральський та інші. Був тут ув'язнений і український поет-революціонер П. А. Грабовський. З 26 березня 2002 року у приміщенні в’язниці відкрито музей ім. Т. А. Суліми (історик, краєзнавець).

          Звичайно ж, в короткій новині неможливо назвати всі ті об’єкти, які, в тій чи іншій мірі, заслуговують більшої уваги. Тому, на нашому сайті та сторінці в мережі фейсбук час від часу з’являються короткі нариси, присвячені різним об’єктам культурної спадщини. Тож, кому цікаво – шукайте, читайте, ставте питання. Можливо, саме завдяки вашій активності ми будемо розповідати про ті об’єкти, які, в першу чергу, цікаві вам.

          А наразі всі ми з вами маємо розуміти, що Харківщина сповнена найрізноманітнішими об’єктами історичної спадщини, які відображають важливі етапи історії нашого краю, значення яких, можливо, ще належить переосмислити. Наше ж завдання й надалі працювати над збереженням надбань нашого краю.