Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

У липні 2016 року Центром проведено інвентаризацію пам’яток історії та монументального мистецтва, розташованих на території Первомайського району у відповідності до наказу Департаменту культури і туризму ХОДА від 30 травня 2016 року № 79

Головна » Новини » У липні 2016 року Центром проведено інвентаризацію пам’яток історії та монументального мистецтва, розташованих на території Первомайського району у відповідності до наказу Департаменту культури і туризму ХОДА від 30 травня 2016 року № 79
У липні 2016 року Центром проведено інвентаризацію пам’яток історії та монументального мистецтва, розташованих на території Первомайського району у відповідності до наказу Департаменту культури і туризму ХОДА від 30 травня 2016 року № 79

У липні 2016 року Центром проведено інвентаризацію пам’яток історії та монументального мистецтва, розташованих на території Первомайського району у відповідності до наказу Департаменту культури і туризму ХОДА від 30 травня 2016 року № 79 «Про проведення інвентаризації пам’яток (об’єктів) культурної спадщини у районах Харківської області в 2016 році та розпорядження голови Харківської обласної державної адміністрації від 12 березня 2016 року №79 «Про проведення інвентаризації пам’яток культурної спадщини у районах Харківської області».

 

До 1952 року сучасне місто Первомайський було селищем Лихачове, названим так на честь Харківського поміщика, генерал-лейтенанта Олександра Федоровича Лихачова (1814 – 1887), який віддав частину своїх земель для будівництва у 1869 році Курсько-Харківсько-Азовської залізниці. В 1947 році селище стало районним центром (до цього район йменувався Олексіївський з районним центром у с. Олексіївка).

 

На території району розташовуються різноманітні об’єкти культурної спадщини різних періодів. Серед найстаріших об’єктів культурної спадщини окремої уваги заслуговують фортеці Української оборонної лінії, побудованої між річками Дніпро та Сіверський Донець, для охорони кордонів України від набігів кримських татар. Лінія простягалась на відстань 285 км і складалась з безперервного земляного валу з ровом. Вздовж лінії на певній відстані одна від одної у 1730-х рр. було побудовано 16 фортець, залишки трьох (Єфремівської, Михайлівської та Олексіївської) знаходяться в межах Первомайського району.

 

 

Також район налічує в шести населених пунктах бюсти земляків — Героїв Радянського Союзу.

 

 

 

 

Під час Другої Світової війни 1941–1945 рр. на території міста та району велися жорстокі бої. У 30 братських могилах поховано понад 13 тис. радянських воїнів, які загинули в боях при обороні та визволенні земель Первомайщини від нацистських окупантів.

 

 

 

 

 

Загалом Центром проінвентаризовано (здійснено фотофіксацію, визначено GPS координати місць розташування) 39 пам’яток.

Центр висловлює подяку за плідну співпрацю під час проведення інвентаризації пам’яток історії та монументального мистецтва начальнику відділу культури і туризму Первомайської райдержадміністрації Азаренко Олені Анатоліївні, директору районного будинку культури Гнатенко Любові Григорівні та методисту з туризму та охорони культурної спадщини районного будинку культури М’ячиній Тетяні Юріївні.