Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

23 серпня - День визволення міста Харків

Головна » Новини » 23 серпня - День визволення міста Харків
23 серпня - День визволення міста Харків

          23 серпня – знаменний день для нашого міста, адже саме в цей день Харків був звільнений від нацистських загарбників, за виключенням історичного району Баварії. В цей день, рівно о 4:30 ранку, воїнами 227 стрілецького полку 183-ї стрілецької дивізії на даху готелю "Інтернаціональ" було встановлено прапор перемоги.

          Однак більшість істориків безпосередньо про звільнення Харкова розповідають досить стримано, концентруючи увагу на подіях, що передували даній операції, і розмірковуючи про прорахунки командування в процесі першого визволення міста в лютому 1943-го.

          Навіть сьогодні, згідно з соціологічними опитуваннями серед жителів і гостей міста, свідчать про те, що 23 серпня сприймається в першу чергу як день міста, а вже потім як день визволення. Розберемося ж, з чим пов'язане дане явище.

          Несправедливо вважати, що бої під Харковом в серпні 1943-го були переможними за збігом обставин, як стверджується іноді в ЗМІ. Із інформації, яка міститься у деяких мемуарах німецького командування, безсумнівно, спочатку командування вважало найважливішим завданням оборону Донбасу, але пов'язано це було в переважній більшості із очікуваннями Гітлера, який особисто провів чимало часу в Україні влітку і восени 1942 року. Але в 1943-му, коли Гітлер прилетів на власному літаку з’ясувати, чому командування зволікає з виконанням вказівок Берліна, стало зрозумілим, наскільки непросто буде обороняти харківський напрям. Переконалися в цьому німці вже незабаром.

          Багато що було задіяно вперше під час операцій під Харковом. Чого варті найбільші танкові з'єднання, що брали участь у визволенні міста. Маневри вражають уяву дослідників. Але гіркоту звільненню надавала необхідність рухатися далі, до Дніпра. Воїни не встигли насолодитися смаком перемоги, побачивши лише зруйноване місто. За свідченнями очевидців, напередодні 23 серпня вогнище харківської пожежі було видно далеко за містом.

          Після війни 23 серпня також не відзначалося протягом декількох десятиліть, але згодом ця дата твердо увійшла в історію нашого міста. Підсумовуючи зазначене, акцент у назві свята 23 серпня на День міста робиться не просто так. Це було друге народження нашого Харкова і про це потрібно пам'ятати, як і про ті жертви, які були покладені на вівтар загальної перемоги над ворогом.

          З Днем міста, з Днем Визволення, дорогі харків'яни!