Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

18 лютого 2015 року проведено екскурсію-огляд підземелля колишнього Гостинного двору у Дзержинському районі м. Харкова

Головна » Новини » 18 лютого 2015 року проведено екскурсію-огляд підземелля колишнього Гостинного двору у Дзержинському районі м. Харкова
18 лютого 2015 року проведено екскурсію-огляд підземелля колишнього Гостинного двору у Дзержинському районі м. Харкова 18 лютого 2015 року організовано і проведено екскурсію-огляд підземелля колишнього Гостинного двору у Дзержинському районі м. Харкова для членів Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та співробітників Обласного комунального закладу «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини».

18 лютого 2015 року організовано і проведено екскурсію-огляд підземелля колишнього Гостинного двору у Дзержинському районі м. Харкова для членів Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації та співробітників Обласного комунального закладу «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини».

Екскурсію провів член правління Харківського обласного благодійного фонду підтримки історико-культурним дослідженням «Діти підземелля» І.М. Денисенко, який безпосередньо займається розчисткою та дослідженням підземелля.

Підземні споруди розташовуються під будівлею Харківського коледжу будівництва, архітектури та дизайну за адресою: м. Харків, вул. Квітки - Основ’яненко, 4/6.

Об’єкт складається з п’яти сполучених між собою підвальних приміщень з арочними зводами, виконаних з червоної цегли на вапняному розчині. Оригінальна підлога цих приміщень засипана ґрунтом на висоту до двох метрів. Висота підвалу коливається від 2,5 до 3,5 метрів. Ширина – від 3,4 до 4,5 метрів. До підвальних приміщень примикає система з 6 підземних галерей, також виконаних з червоної цегли на вапняному розчині. Висота галерей - 2,25 метри, ширина – 2,13 метри.

За попередніми даними будівництво та використання даного підземного об’єкту пов’язане з Гостинним двором, спорудженим архітектором П.А. Ярославським в 1785-1786 роках. Підземелля виконувало дві функції – комунікаційну (з’єднувало між собою біля п’яти купецьких домоволодінь) та сховища. У кін. ХІХ – поч. ХХ ст. тут знаходились винні погреби династії купців і меценатів Миколи Олексійовича і Сергія Миколайовича Жевержеєвих.

Наземні будівлі Гостинного двора були зруйновані під час окупації  м. Харкова фашистськими загарбниками в 1941-1943 роках. Вцілілі тільки ряд підвальних приміщень та система підземних галерей під вул. Квітки-Основяненко та 2-м Університетським провулком. В роки окупації ці приміщення використовувалися в якості бомбосховищ для громадян та військовослужбовців.

Під час огляду підземних будівель було проведено візуальне обстеження, фотофіксацію, встановлено габаритні розміри, матеріал трьох приміщень і тунелів. Планується подальше дослідження та підготовка облікової документації на підземелля колишнього Гостинного двора в м. Харків з метою розгляду питання включення об’єкту до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

Фотоогляд екскурсії підземеллям