Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Черговий охоронний договір на об’єкт культурної спадщини укладено

Головна » Новини » Черговий охоронний договір на об’єкт культурної спадщини укладено
Черговий охоронний договір на об’єкт культурної спадщини укладено

          ОКЗ «ХНМЦОКС» разом із Управлінням культури і туризму ХОДА активно продовжує роботу з укладання охоронних договорів із власниками об’єктів культурної спадщини на території м. Харкова та Харківської області.

          Черговий охоронний договір укладено на пам’ятку історії місцевого значення – Будинок 1-го реального училища по просп. Московському, 45 в м. Харкові. Об’єкт взято на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів № 161 від 18.04.1988 р., охоронний № 2281.

         Зараз зазначений об’єкт є одним із навчальних корпусів Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка.

 

Із історичної довідки:

  Перше реальне училище Харкова відкрилось у 1873 р. Воно утворене для підготовки технічних фахівців середнього рівня та абітурієнтів до технічних вузів, бухгалтерів, конторників. Бажаючих служити в армії брали з 2-го класу до юнкерських училищ. Для реального училища побудували у 1877 р. нову споруду на колишній Вознесенської площі (нині площа Фейєрбаха, просп. Московський, 45). У 1905 р. тут навчалось 894 учня. За тридцять років свого існування училище випустило 1200 учнів, які закінчили 7 класів.

         Споруда за проектом земського архітектора К.А. Толкунова зведена у стилі історизму. Триповерховий дім (1875-1877 рр.) має традиційну симетричну схему палаців у стилі класицизму.

          З боку внутрішнього двору арх. Б.Г. Михаловський добудував безстовпну церкву у вигляді єдиного залу. Це було обов’язковою частиною навчальних закладів Російської імперії. На першому поверсі у торцевому корпусі також містилась нижня церква. Збереглась вівтарна ніша зі східного боку. У плані споруда набула Т-образну форму. Нині нижня церква перебудована під спортзал.

           Після подій жовтня 1917 р. та національно-визвольних змагань у 1920-х тут містився геодезичний та землевпорядний інститут з трьома факультетами: аграрно-правовим, геодезичним і землеустрою. У зазначеному будинку ХІМЕСГ містився з 1930 р. до 1994 р., коли 20.04 1994 р. ХІМЕСГ перетворений на ХДТУСГ ім. Петра Василенка.

          Також повністю була закрита і реконструйована під навчальні приміщення Вознесенська церква, що містилася поряд з північного боку Вознесенської площі (нині Фейєрбаха). Остання цегляна Воскресенська церква Захарківської слободи побудована за проектом архітектора Б.С.Покровського у 1870-1876 рр. Нині приміщення церкви перебудоване під навчально-науковий інститут технічного сервісу ХНУСГ ім. П. Василенка.

           Інститут пов'язаний з іменами двох видатних вчених: Михайло Карпович Євсєєв (1907-1976) – український вчений, кандидат технічних наук, працював у цьому будинку з 1964 до 1975 рр. та Анілович Веніамін Якович (1930-2001) – механік, доктор технічних наук, професор, академік Інженерної Академії України та Міжнародної академії проблем якості, Заслужений діяч науки і техніки України. Від 1971 до 2001 працював завідувачем кафедри міцності та надійності машин у Харківському інституті механізації та електрифікації сільського господарства (нині Харківський технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка).