Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Родина Леся Курбаса

          Не кожен відомий діяч стає видатним. Не кожна пам’ятка культурної спадщини може похизуватися категорією національного значення. Харків може пишатися своїми видатними діячами, пам'ять про діяльність яких втілюється в пам’ятках національного значення, які формують не лише Державний реєстр пам’яток Харківської області, але є і загальнодержавним надбанням.

          Наступним в переліку пам’яток національного значення є поховання В.А. Курбас-Яновичевої та В.М. Чистякової – матері та дружини Леся Курбаса відповідно (взято на облік постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928, охоронний номер 200009-Н).

 

 

 

         … Одного погляду вистачило для того, щоб їхні серця забилися в один такт. Їй було 18, йому – 31. З першого погляду Лесь Курбас закохався в молоду балерину – Валентину Чистякову.

 

 

 

          Вони одружилися і щасливо прожили разом п’ятнадцять років.

Під талановитим керівництвом та мудрими настановами чоловіка, В. Чистякова за нетривалий час перетворилася із провідної актриси українського театру до народної артистки України. Всі спектаклі за її участю збирали повні аншлаги, а харків’яни говорили, що місто «вирощує троянди для В. Чистякової».

       Ні в кого не боліло серце так, як у неї за свою рідну дитину – Ванди Адольфівни.

 
 
 

        Після арешту сина вона жила разом з невісткою в будинку по вул. Гіршмана № 19, з якою потоваришувала з перших днів, бо їх об’єднувала одна любов – любов до Леся...

 
 
 

          Ванда Адольфівна також була обдарованою актрисою, тонко відчувала й оцінювала театральні постанови. Вона цінувала талант сина, але ролі грала «по-своєму». Запам’яталася милою, безтурботною дамою з книжкою в руках. Струнка, худенька, швидка. Для Курбаса вона була не тільки матір’ю, але і великим другом. Її порадам він довіряв і на всі прем’єри привозив особисто, дбайливо саджаючи в першому ряду.

         Обидві жінки усе життя чекали на свого єдиного чоловіка. Мати так і не дізналася про долю сина і померла у 1950. А дружина лише у 1961 отримала листа зі свідоцтвом про смерть, в якому причиною значився крововилив в мозок.

         У 1984 померла Валентина Чистякова. Жінку поховали поруч із матір’ю митця на 13-му кладовищі в Харкові.

         Відкриття меморіалу, до якого входять могили В. Чистякової, В. Курбас та символічна могила Леся Курбаса, відбулося 31 березня 1993 в рамках проведення 1-го Всеукраїнського міжнародного фестивалю театрального мистецтва «Березіль–93». Автор мистецького оформлення меморіалу – скульптор С.  Якубович.

         Лесь Курбас займає вагоме місце в сузір’ї Розстріляного відродження.

 

 

 

         Його мистецькі пошуки розвивались на ґрунті Української революції та культурного Ренесансу 1920-х – поч. 1930-х років. Високоосвічений та різноплановий діяч неабияк вплинув на Павла Тичину, Миколу Хвильового, Олександра Довженка. Він заклав основи вітчизняної акторської та режисерської школи, «сказав» вагоме слово в кінематографі, відкрив світові видатного драматурга Миколу Куліша, відомих акторів – Амвросія Бучму, Мар’яна Крушельницького, Валентину Чистякову, Дмитра Мілютенка, Йосипа Гірняка, Наталію Ужвій.

         У 1926 створений Лесем Курбасом театр «Березіль» був переведений з Києва до Харкова. До 1933 під керівництвом режисера поставлено більше 20 спектаклів.

         …А влада весь час пильно стежила за його діяльністю.

         Після відмови Курбаса зрадити своїм принципам та підходам в творчій діяльності, які йшли урозріз із баченням влади того, «яким має бути театр», його доля була вирішена… Невдовзі він був засуджений на п’ять років та відправлений на Соловки. У 1937 Леся Курбаса розстріляли.

         Майже вся творча діяльність Леся Курбаса була пов’язана з нашим містом. Одну із вулиць Харкова названо на його честь.

         На будівлі театру, в якому працював Л. Курбас, у 1989 році було встановлено меморіальну дошку та відновлено стару назву малої сцени «Березіль».

         Національний банк України також пам’ятає творчі здобутки митця, і з нагоди 120 річчя з Дня народження Курбаса випустив в обіг ювілейну монету.