Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Печерний християнський скит: консверваційні роботи розпочато...

Головна » Новини » Печерний християнський скит: консверваційні роботи розпочато...
Печерний християнський скит: консверваційні роботи розпочато...

          22 листопада всі ми стали очевидцями реалізації міні-проекту «Печерний скит у Ков’ягах – унікальна пам’ятка історії християнства на Слобожанщині», який було направлено на збереження об’єкта та території довкола нього.

 

 

 

 

 

 

 

 

         Нагадаємо, що підземний християнський скит (кін. XVIII – поч. XIX ст.) на території Валківського району, представляє собою колишню обитель православних ченців-затворників, та є єдиною підземною спорудою, збудованою у м’яких ґрунтах, яких в Україні більше не виявлено.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Цікавою є не лише історія даного об’єкту, а й історія його «порятунку». Після 2016 року, коли скит взяли на облік як пам’ятку історії місцевого значення, на даному об’єкті неодноразово були помічені сліди «стороннього втручання».

 

 

 

 

          Так виникла загроза руйнування, а то й повного знищення унікального об’єкту. Нагальним постало питання вжиття необхідних заходів для захисту пам’ятки, а в майбутньому і її пристосування до відвідування.

 

 

 

 

          В результаті, 21 червня цього року, за сприяння фахівців із Центру охорони культурної спадщини, Управління культури і туризму, благодійного фонду «Діти підземелля», спеціалістів Харківської академії дизайну та мистецтв, місцевої влади та, за запрошенням, фахівця-геолога Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, було проведено обстеження та вироблено алгоритм дій, які, власне, і були реалізовані у проекті.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Будемо сподіватися, що цей проект став першим кроком, спрямованим на збереження скита, а в недалекому майбутньому ми матимемо можливість безперешкодно (та без ризику для життя) відвідати унікальну пам’ятку, яка може стати привабливим екскурсійним об’єктом Харківщини. Але все це, безумовно, стане можливим після ряду заходів, які ще мають бути реалізовані спеціалістами та представниками влади в майбутньому.