Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Пам’ятка археології національного значення – городище "Замок"

Головна » Культурна спадщина Слобожанщини » Огляд крізь віки » Пам’ятка археології національного значення – городище "Замок"

         Кожний екскурсовод знає, що Краснокутщина може вразити красою свого куточку. Природа та велика кількість історичних місць завжди чекає на небайдужих та відкритих до прекрасного людей. Маршрутні тури, спрямовані, зазвичай, через Шарівський «замок», Наталіївську садибу та Співочі тераси (західний напрям від Харкова).

        В’їжджаючи до села Городнє, всі першочергово прагнуть потрапити саме до тих терас, що «співають». Але це не зовсім справедливо, бо цей куточок містить й інші цікавинки.

        Село Городнє має свою давню історію: тут відбувся бій шведів за участі війська Івана Мазепи з росіянами і, за переказами місцевих жителів, нібито тут був «причал Петра І». Правда то, чи ні, але кам’яна стіна на давньому розчині до сих пір збереглася. В центрі села збереглися залишки старого вітряного млина та комори…

        При в’їзді в Городнє зі сторони Краснокутська, з правого боку від траси, зустрічає нас пам’ятка археології національного значення – городище «Замок». Дане поселення з’явилося ще в середині VIII століття на правому березі р. Мерла в місці злиття її притоки р. Мерчик. Природний захист зі сторони долини ріки вплинув на вибір місця облаштування, а поряд із городищем розташувалося й селище.

 

 

        Мешканці вели осілий спосіб життя, мали своє господарство, займалися промислом та торгівлею. Велика, глибока ріка та незайманий ліс забезпечували обивателів рибою та м’ясом.

 

 

        Протягом всього періоду з VIII до початку XІV століть, від появи слов’янських поселень, укріплень державних кордонів до вторгнення половців та навали татаро-монголів, городище на р. Мерла весь час функціонувало на відміну від інших поселень, які чекав 1 із 3 сценаріїв: занепад, завершення свого фактичного існування або міграція на захід під захист Київської держави.

        Факт постійного існування городища «Замок» наштовхує на думку щодо вигідного розташування поселення як центру сполучення економічних, торгівельних, а можливо, і політичних зв’язків як слов’ян, так і кочівників.

 

 

        Неабияка зацікавленість пам’яткою фіксувалася в будь-які часи: від давніх пограбувань, планових археологічних розкопок до поглибленого інтересу «чорних археологів».

        Пам’ятка в Городньому (городище, селище та курганний могильник) дійсно унікальна. Тому, приїжджаючи на екскурсію до Краснокутського району, не забудьте зупинити автомобіль біля пагорбу з ЗАЛІЗНИМ ЛОСЕМ. То буде ваш орієнтир в пошуках городища «Замок».