Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

О. М. Бекетов

«Де народився, там і згодився».

Народна мудрість

      Багато хто покидає рідне місце чи то в пошуках долі, чи то кращого життя. Свої навички і талант вони втілюють десь на чужині чи в іншому регіоні. А згодом ми дізнаємося про їхній неоціненний вклад і тільки згадуємо про те, що вони тут народилися. Харків’янам пощастило з одним земляком, результати діяльності якого досі прикрашають місто та радують наше око. Мова йде про видатного архітектора Олексія Миколайовича Бекетова.

      Він народився в родині професора Харківського університету, хіміка Миколи Миколайовича Бекетова. Освіту здобув у Першому харківському реальному училищі та Петербурзькій Академії мистецтв.

      Першою роботою О. Бекетова у Харкові став новий будинок Комерційного училища (тепер головний корпус юридичного університету по вул. Ярослава Мудрого).

      За проект будівлі Громадської бібліотеки Олексій Миколайович отримав звання академіка архітектури. Сьогодні Харківська державна наукова бібліотека (в минулому – Громадська бібліотека), яка носить ім’я письменника В. Г. Короленка, є найбільшою у Східній Україні.

      Академік, свого часу, відіграв неабияку роль у формуванні архітектурного обліку центральної частини міста. У Харкові Бекетовим споруджено понад 40 будинків, з-поміж яких будівлі банків на майдані Конституції, будинки на вулицях Куликівській та Жон Мироносиць, корпус Політехнічного інституту та житлові будинки. Ще близько 60 будинків за його проектом побудовано у Сімферополі, Алушті, Києві, Донецьку, Лубнах та Баку.

      У січні 1941 року Олексію Бекетову, за вклад і старанність, присвоєно Почесне звання Заслуженого діяча мистецтв УРСР. А 23 листопада 1941 року, в окупованому німцями Харкові, він помер та був похований на 1-му міському кладовищі. В зв’язку з ліквідацією кладовища могилу, разом з надгробком архітектора, перенесли на 13-е міське кладовище. Зараз могила Бекетова О. М. є пам’яткою історії національного значення (постанова КМУ від 03.09.2009 № 928, охоронний № 200008-Н).

      Бекетова в Харкові знають і пам’ятають всі жителі міста. Його ім’ям названо вулицю та станцію метро. Будинок, в якому мешкав академік, став пам’яткою історії місцевого значення (охоронний № 1997). Залишеним ним спадком пишаються та з захопленням вивчають.

      Ім’я відомого архітектора знайшло своє відображення і в творах монументального мистецтва. Так, перший пам’ятник відкрили 2007 біля парадного входу до Харківського національного університету будівництва та архітектури. Другий, у 2016 році – біля Харківського національного університету міського господарства, який носить його ім’я.