Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Могила письменника Г. Ф. Квітки-Основ’яненка

Головна » Культурна спадщина Слобожанщини » Огляд крізь віки » Могила письменника Г. Ф. Квітки-Основ’яненка

          Співзвучність прізвища письменника та частини нашого міста змушує нас задуматися щодо зв’язку одного з іншим. Були часи, коли поселення брало ім’я свого першого мешканця, а у нашому випадку – навпаки… Григорій Квітка взяв псевдонім від свого рідного села Основа. Саме тут народився і прожив все своє життя письменник, драматург, літературний критик, культурно-громадський діяч, журналіст, основоположник художньої прози і жанру соціально-побутової комедії в класичній українській літературі Григорій Федорович Квітка-Основ’яненко (1778-1843).

 

 

         Григорій Квітка – представник дворянського роду козацького старшинського походження. Він змалечку полюбляв музику, грав на флейті та фортепіано. Шукаючи себе, спробував військову службу та послушництво у Куряжському монастирі. І тільки в свої 40 років Григорій зрозумів, що його щастя криється в іншому виді діяльності. Активна культурна та громадська діяльність піднесла його внутрішній дух і розкрила потенціал. Саме за ініціативи Григорія Федоровича було відкрито театр у Харкові, де він обіймав посади директора та режисера. Він організував благодійне товариство та взяв участь у відкритті інституту шляхетних дівиць, на який особисто пожертвував чималу суму. Завдяки Квітці також відкрито губернську бібліотеку.

         Свого часу Григорій Федорович став дуже відомим у Харкові. Окрім громадської роботи, він займався ще й державною: обіймав посаду судді, повітового предводителя дворянства та головував у палаті карного суду.

         1843 Квітка захворів на запалення легень і помер. Спочатку його поховали на Холодногірському кладовищі, а згодом, у 1970-х роках, могилу перенесли на 2-ге міське кладовище по вул. Пушкінській.

 

 

         На даний момент могила видатного письменника є пам’яткою історії національного значення, взята під охорону держави постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928 (охоронний номер 200006-Н).

 

 

         Григорій Квітка-Основ’яненко після своєї смерті залишив цінний творчий спадок: «Шельменко-денщик», «Бой-жінка», «Салдацький патрет», «Конотопська відьма», «Маруся», «Козир-дівка», «Сердешна Оксана»…

         Окремо хочеться відмітити п’єсу «Сватання на Гончарівці», в якій Квітка-Основ’яненко описав одну із традицій Слобожанщини, а також культуру, традиції, ментальність нашого народу. Гончарівка – історична назва частини старого міста, а герої п’єси – це ті справжні, типові харків’яни тогочасного періоду.

         Твори стали настільки легендарними, що по ним відзняли фільми. І один із таких – «Сватання на Гончарівці», ми пропонуємо до перегляду: https://www.youtube.com/watch?v=p7U7SRQzHFM.