Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Дослідження пам'яток культурної спадщини Харківщини: різноманітність вражень

Головна » Новини » Дослідження пам'яток культурної спадщини Харківщини: різноманітність вражень
Дослідження пам'яток культурної спадщини Харківщини: різноманітність вражень

          На засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини при Управлінні культури і туризму ХОДА, фахівцями розглядалися, зокрема, 2 питання, пов’язаних з проведенням ремонтно-реставраційних робіт на об’єктах культурної спадщини.

           Мова йде про Будинок колишньої Ново-Бєлгородської центральної каторжної в’язниці, розташованої в смт Печеніги, та Шляховий палац в м. Чугуєві.

           При огляді об’єктів, який відбувся 10 квітня, були присутні представники органу охорони.

           Маршрут розпочали з візиту до Будинку колишньої Ново-Бєлгородської центральної каторжної в’язниці, де на даний час розташовується районний Краєзнавчий музей ім. Т. А. Суліми.

 

 

 

 

 

          В результаті огляду стала очевидною необхідність проведення відповідних ремонтних робіт (заміна віконних заповнень та оновлення штукатурного шару), які матимуть позитивний вплив на відновлення техніко-експлуатаційних характеристик об’єкта.

 

 

 

 

 

          Звичайно ж, відвідини музею не могли відбутись без екскурсії його експозиціями. Ми познайомились із виставками, присвяченими військовій тематиці, флорі та фауні краю, археологічним та антропологічним артефактам, занурились в атмосферу в’язниці суворого режиму, коли побували в підвальних приміщеннях камер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Наступним місцем призначення став Чугуїв, а точніше - Шляховий палац, колишнє місце відпочинку ряду відомих особистостей та військових.

 

 

 

 

         Будинок наразі має офіційний статус пам’ятки історії та архітектури місцевого значення, включений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, але… Ситуація з його технічним станом є досить складною: незліченна кількість тріщиноутворень, локальні пошкодження площини стін, сліди обпаленої деревини на даху та горішніх вікнах, відходження фундаментів від стін…, і це далеко не повний список. Даний об’єкт потребує серйозних та складних робіт, які триватимуть не один рік. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          На щастя, перший крок на цьому складному та надвідповідальному шляху зроблено. На сьогодні вказані об’єкти ретельно оглянуті та вивчені, проведено історичні дослідження, фахівцями-архітекторами розроблено науково-проектну документацію, в якій досить точно і в повній мірі відображено технічний стан об’єктів та запропоновано чіткий алгоритм з проведення ремонтно-реставраційних робіт з урахуванням відтворення певних елементів тих часів (закладених на сьогодні дверних отворів, форми східців, відновлення та реставрація розписів тощо).

          Під час безпосереднього ознайомлення з документацією, в ході дискусії між фахівцями, було ухвалено рішення про її погодження.

           А для розуміння майбутніх перетворень на об’єктах пропонуємо ознайомитись з їх візуальним та графічним відтворенням.

 

 

 

 

Майбутній вигляд районного Краєзнавчого музею ім. Т. А. Суліми.

 

 

 

 

А таким ми зможемо побачити Шляховий палац, який в майбутньому стане одним із експозиційних приміщень музею Рєпіна в м. Чугуїв.