Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Городище та могильник «Суха Гомільша»

Головна » Культурна спадщина Слобожанщини » Огляд крізь віки » Городище та могильник «Суха Гомільша»

          Розкопки – це завжди «занурення у незвідане», яким би не був у конкретного вченого досвід попередніх розкопок та інших досліджень. Яскраві знахідки – це цікаво і важливо, це стимулює і надихає, але не менш цікавим є й сам процес розкопок, пошуки аналогій новознайденим давнім речам, спроби інтерпретувати ті чи інші сліди людської діяльності, побуту і звичаїв, технологій і вірувань, культури і мистецтва. Тоді розумієш, що важко знайти науку, більш інтригуючу, ніж археологія.

 


 


           Досить цікавою є пам’ятка археології національного значення — городище та могильник «Суха Гомільша», яка розташована у с. Суха Гомільша Зміївського району, взята на облік постановою КМУ від 03.09.2009 № 928, охоронний № 200023-Н. 

 


 


            На фотографії можна наочно побачити, що поселення покрите густою луговою, степовою та чагарниковою рослинністю. 

 

 

 

 

 

           Поселення багате на керамічний матеріал пеньківської і салтівської культур. Це ліпні горщики і сковорідки, поверхня яких не була гладенькою, а посуд в більшій частині не мав орнаменту. Лише на одній зі сковорідок була виявлена вм'ятина від людського пальця та промальоване зображення хреста. Форму пеньківського посуду можна розділити на 3 групи: біконічні горщики, більш круглі горщики та тюльпаноподібної форми з широким відкритим горлом.

 

 


 


            Житла, як свідчать розкопки, характеризуються компактним розташуванням один від одного: від декількох десятків сантиметрів і до трьох метрів приблизно та мають чотирикутну форму. Цікавою деталлю, яка пов’язана з культом домашнього вогнища і благополуччя, є те, що м'ясо та кістки великої рогатої худоби люди клали під одну зі стін житла, що означало жертовний обряд. А на що він був націлений ... залишається тільки здогадуватись.

 


 


             Що стосується могильника, то, на жаль, він піддається руйнуванню внаслідок інтенсивних несанкціонованих пошукових робіт. Однак на місці могильника дослідникам вдалося виявити кілька артефактів: уламок залізного ножа і прясел, наконечник списа та інше.

             Незважаючи на вже виконану роботу дослідників, все одно залишається актуальним питання комплексного обстеження, спрямованого на знаходження нових об'єктів даної пам'ятки, отримання нової інформації й надалі.