Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

"Візит" до майстерні ескадронної школи у м. Чугуєві

Головна » Новини » "Візит" до майстерні ескадронної школи у м. Чугуєві

          15 серпня 2019 року представники Управління культури та туризму разом з фахівцями ОКЗ «Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» здійснили робочий виїзд з приводу обстеження щойно виявленого об’єкта культурної спадщини — «Майстерні ескадронної школи», розташованої у м. Чугуїв. Будинок є складовою архітектурно-історичного комплексу «Ескадронна школа із ескадронним комітетом, каплицею та майстернею».

          З боку Чугуївської міської ради були присутні представники Управління освіти, на балансі якого перебуває будівля, та представники Чугуївського будинку дитячої та юнацької творчості.

 

 

 

 

 

 

 

          Із історичної довідки:

           …У 1817 році було засновано військове поселення кавалерії на території Слобідсько-Української (пізніше - Харківської) губернії. Одним з чотирьох поселених полків став Чугуївський уланський полк, полковим містом якого був Чугуїв.

           Одним з головних питань економічного розвитку військовопоселених округів було створення нової інфраструктури, що забезпечувала виконання головної мети поселення військ - переведення їх на самозабезпечення продовольством та фуражем від землі округу. Будівельна програма передбачала докорінне перепланування населених пунктів та будівництво згідно зразковим проектам житла для особистого складу, адміністративних, господарчих, культових та інших споруд. До розробки зразкових проектів для військових поселень залучалися такі відомі архітектори як В. П. Стасов, Л. А. Дюбю, А. І. Мінут, інженери К. Ф. Дєтлов, Л. Л. Карбоньєр, Є. І. и Ф. І. Рерберги, О. Я. Фабр та ін. Будувались як окремі споруди так і комплекси будівель, які забезпечували функції управління, військової підготовки, поліцейської охорони, освіти, охорони здоров'я та ін. Нерідко у одній будівлі об'єднувались приміщення для декількох функціональних призначень.

          Вимоги до шкільних будівель були викладені у документі під назвою «Керівництво до заснування шкіл для кантоністів середнього віку за методами взаємного навчання та управління ними». Передбачалось, що в кожному поселеному ескадроні будинок для школи суміщається з ескадронною каплицею. У дворі розташовується ще один будинок для майстерні, який складається з зали для майстерні та суміжних з нею невеликих приміщень кухні ліворуч та сторожової кімнати праворуч. Будівля самої школи складалась з сіней, двох навчальних залів розрахованих на 80 учнів, каплиці, вартової. Кімната для проживання вчителів розташовувалась на горищі (другому поверсі). Приміщення каплиці, мало троє засклених дверей, які відкривались у суміжні навчальні приміщення та сіни, розширюючи її простір у разі необхідності.

          Проект шкільної будівлі, який реалізовувався в округах військового поселення 2-ї уланської дивізії, був виконаний, враховуючи основні вимоги згадуваного вище інструктивного документу. Розмір такої будівлі у Чугуєві складав 12 сажнів в довжину та 5 сажнів завширшки, висота складала 6 аршинів. Приміщення будинку ескадронної школи займали також каплиця, ескадронна караульня і кімната для навчання військових кантоністів ремеслам. На відкритому дворі знаходилася ще одна будівля тієї ж довжини, яка у ширину мала 3 х/г сажнів та 5 аршинів у висоту. В ній було влаштовано посередині велике приміщення для ескадронної швейної майстерні та інших майстрових. Бічні кімнати займали кухня і кімната для сторожів.

         Реформування військових поселень змінювало призначення будинків, що відображено у назвах. Після відміни військових поселень у 1857 році будинки виконували функції полкової канцелярії та полкової церкви Чугуївського уланського полку, який продовжував квартирувати у Чугуєві до 1870-х років. Пізніше будинки перейшли до володіння Чугуївської міської Думи. Тут розмістилися міська управа, міський громадський банк, міська громадська бібліотека.

         В липні 1914 року у будівлі міської управи вшановували уродженця міста, видатного художника І. Ю. Рєпіна на честь його 70-ї річниці від дня народження.

         У грудні 1917 та у лютому 1918 роках у будівлі бував учасник громадянської війни А. Г. Железняков (матрос Железняк) під час придушення повстання юнкерів Чугуївського військового училища.

          У 1925 році в будівлях розмістився Селянський будинок. Будівля майстерні була добудована додатковим об'ємом. З 1935 року в них був відкритий перший в районі позашкільний заклад для дітей - Будинок Піонерів. Будівля значно постраждала в період Другої світової війни. Ремонтні роботи, які дещо змінили фасади, були розпочаті в 1949 році, закінчені на початку 1950-х роках. У 1972-1973 роках у головній будівлі планувалась реставрація, але наміри не здійснилися


 

 

 

 

           Сучасний стан «Майстерні ескадронної школи» аварійний. У зв’язку з чим, під час обстеження було наголошено на необхідність проведення робіт, спрямованих на відновлення експлуатаційних характеристик об’єкта (не використовується за своїм функціональним призначенням з 2013 року).

         Наразі готується проект охоронного договору на вказаний об’єкт, у якому буде зазначено подальший режим використання будівлі, та першочергові заходи, необхідні для збереження об’єкта.