Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Відомі Харків’яни: професор О.І. Мєщанінов

Головна » Новини » Відомі Харків’яни: професор О.І. Мєщанінов
Відомі Харків’яни:  професор О.І. Мєщанінов

«Хто рятує одне життя, рятує весь світ!»

  

          З’явився на світ відомий хірург Олександр Іванович Мєщанінов 16 серпня 1879 року в місті Путивлі Курської губернії. Так як батько маленького хлопчика рано пішов з життя, його мати, Любов Гаврилівна, віддала сина під опіку до рідного брата, який в Києві влаштував племінника в гімназію, і взагалі, замінив йому батька.

           Майбутній хірург з дитинства виявляв любов та інтерес до знань. Будучи гімназистом, він давав приватні уроки, готував молодших учнів до іспитів. Частину невеликої суми, яку йому вдавалося заробити таким чином, Олександр обов'язково пересилав матері. У 1899 році він закінчив гімназію. До цього моменту Мєщанінов визначився з майбутньою професією (медицина) і вступив на навчання до Київського університету.

            Часи були складні, і юнак мало не опинився в числі призовників в діючу армію. Однак студенти Київського університету влаштували страйк на знак протесту проти відправки товаришів на російсько-японський фронт і змусили керівництво припинити цю практику. Навесні 1904 року Мєщанінов успішно склав іспити і отримав диплом про закінчення медичного факультету.

             Приємні спогади і величезна праця пов'язані у Олександра Івановича саме з Харковом. У 1919 році він виграє конкурс на заміщення посади головного лікаря Холодногірської лікарні. На час цього призначення, лікарні було всього дев'ять років. Мєщанінов пропрацював на посаді головного лікаря 35 років, саме йому належить заслуга в перетворенні звичайної лікарні в великий медичний центр.

               У 1935 році Мєщанінову було присвоєно звання професора, а через рік, без захисту дисертації, він отримав науковий ступінь доктора медичних наук. Однак найяскравіша сторінка його біографії була попереду. Почалася чергова в житті хірурга війна.

                У жовтні 1941 року німці зайняли Харків. Він до цього моменту керував військовим госпіталем, оперував щодня поранених солдатів. Почався героїчний період напівлегального положення лікарні Мєщанінова. Тут хірург і його колектив таємно лікували бійців Червоної Армії (в той час за такі речі розстрілювали).

                 Всього за роки війни група Мєщанінова допомогла врятуватися втечею більш ніж двомстам людям, вилікувалось в стінах лікарні за час нацистської окупації близько двох тисяч чоловік. Після війни харківський хірург отримав тисячі листів від вдячних солдат і їх сімей.

                  Після війни Мєщанінов ще досить довго робив складні операції, здійснював наукове керівництво, писав і публікував статті, приймав хворих у себе вдома.

                  У Харкові Олександр Іванович був почесним головою Харківського хірургічного товариства, депутатом міськради.

                  Коли 1 січня 1965 року Олександра Івановича не стало, його проводжали в останню путь тисячі харків'ян. Іменем хірурга в Харкові названа одна з вулиць і 4-а лікарня невідкладної допомоги.

                  Поховано відомого хірурга на міському кладовищі № 6 у м. Харкові, могила має статус пам’ятки історії місцевого значення, взята на облік рішенням виконавчого комітету Харківської обласної ради народних депутатів від 12.01.1981 № 13, охоронний № 1593.