Обласний комунальний заклад

«Харківський науково-методичний центр охорони культурної спадщини»

Протягом березня-травня 2016 року співробітниками Центру було проведено інвентаризацію об’єктів культурної спадщини на території Люботинської міської ради.

Головна » Новини » Протягом березня-травня 2016 року співробітниками Центру було проведено інвентаризацію об’єктів культурної спадщини на території Люботинської міської ради.
Протягом березня-травня 2016 року співробітниками Центру було проведено інвентаризацію об’єктів культурної спадщини на території Люботинської міської ради.

Протягом березня-травня 2016 року співробітниками Центру було проведено інвентаризацію об’єктів культурної спадщини на території Люботинської міської ради.

В ході інвентаризації оглянуто, зафотофіксовано та складено акти технічного стану на виявлені об’єкти археології та історії, а також ті, які вже перебували під охороною держави.

Сучасне місто Люботин засновано у сер. ХVII ст. як слобода на р. Люботинці, звідки і походить назва. У 1938 році слобода Люботин отримала статус міста у складі Валківського району Харківської області. З 1993 року Люботин є містом обласного значення, а у 2001 його було включено до списку історичних населених міст України.

 

На території міста та його околицях знаходяться скіфські кургани, Люботинське (Шеєрманівське) городище, городище Закозарівське, городище Чернецький яр, городище Караван та 2 селища скіфського часу.

 

Археологами Центру було оглянуто 476 об’єктів, в результаті чого виявлено, що близько 100 курганів було пограбовано в попередні часи.

 

Що стосується пам’яток історії, то їх основну кількість складають братські могили. Фахівцями Центру загалом оглянуто (здійснено фотофіксацію, складено акти технічного стану) 17 пам’яток історії та виявлено 2 нових об’єкта.

Окремої уваги заслуговує об’єкт культурної спадщини, який має статус пам’ятки – Меморіал Слави по вул. Шевченка. Композицію меморіалу складають братська могила радянських воїнів, пам’ятний знак Герою Радянського Союзу, пам’ятник воїнам-інтернаціоналістам та пам’ятник жертвам чорнобильської катастрофи. Меморіал увічнює славу люботинців та тих людей, які в тій чи іншій мірі пов’язані з історією міста. Меморіал Слави органічно вписався в навколишнє середовище міста і став однією із знакових пам’яток Люботина.

 

Цікавою частиною Люботина є територія, яку називають Гиївкою. Для місцевих жителів та туристів це справді унікальне місце, адже тут збереглося багато будівель ХІХ ст., які здебільшого є пам’ятками архітектури та пов’язані з родом Святополк-Мирських.

Дворянський рід Святополк-Мирських бере свій початок з XVI ст. і відомий двома представниками, життя та діяльність яких пов’язані з історією міста. Це Святополк-Мирський Дмитро Іванович (1825–1899) – Харківський генерал губернатор та Святополк-Мирський Петро Дмитрович (1857–1914) – провідник Харківського дворянства.

Надгробки на могилах батька й сина (Святополк-Мирських Д. І. та П. Д. відповідно) та братів Олександра і Миколи Денів, учасників російсько-японської війни, що розташовані на території Свято-Миколаївського храму, 2010 року були відреставровані. Всі чотири поховання мають статус пам’яток та занесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

 

Центр висловлює щиру подяку за плідну співпрацю під час проведення інвентаризації пам’яток історії начальнику відділу культури і туризму м. Люботина Голтвянській Ірині Алімівні, директору Люботинського краєзнавчого музею Каракаптан Любові Миколаївні та зберігачу фондів Люботинського краєзнавчого музею Ходосовій Анні Сергіївні.